FKT: Mattias Kristensson - Oxabanan (Sweden) - 2025-03-16

Route variation
Out and back
Multi-sport
No
Para athlete
No
Gender category
Female
Style
Unsupported
Start date
Finish date
Total time
3h 38m 0s
GPS track(s)
Report

sprang från Limmared till hofsnäs och tillbaka (bilden stod i limmared). till första vändningen så tog det 1 timme och 18 minuter medan totalen var 3:38

En fin dag men lite snö på backen i skuggan och i skogen. lite kyligt i vinden, det var ett bra val att springa från limmared och till hofsnäs. väldigt plat och fint annars. efter vändnignen i hofsnäs fick jag medvind och solen i ansiktet hela vägen. en bra dag ute helt enkelt. 

på sträcka så låg det några omkullblåsta träd och en liten bit i början (innan man kommer ut på cykelbanan) behöver röjas bättre där det hade växt upp en hel del sly. 

att springa sträckan åt andra hållet går lika bra på sommaren får man fördelen med bad i hofsnäs dess utom. 

Finns bra parkering både i Limmared och vid hosnäs vid Start/vändning